TERMINI I SATNICE:

1. Redovni termini: Svi mečevi se igraju sredom, u terminu od 17:00 do 23:00, u Padel Centru Košutnjak. Izuzeci od ovog pravila mogući su u slučajevima vanrednih kola i play-off faze. Organizatori će tada, u dogovoru sa ekipama, obezbediti termine u skladu sa dostupnošću terena.

2. Odlaganje mečeva: Odlaganje mečeva: Ekipa koja nije u mogućnosti da igra u redovnom terminu sredom obavezna je da obavesti organizatora najmanje 48 sati unapred. Na taj način omogućava se zamenskoj ekipi da popuni termin.
Ekipa koja odloži svoj meč automatski ga prebacuje iz tekućeg kola u kolo iz kog dolazi zamenska ekipa. Ako ekipa ne obavesti organizatora na vreme, a zamenska ekipa nije pronađena, meč će biti registrovan službenim rezultatom 2:0 u korist ekipe koja je mogla da igra.
U slučaju da se obe ekipe saglase, meč može biti odigran u vanrednom terminu, koji one same organizuju, uz prethodno obaveštavanje organizatora. U tom slučaju prijavljuje se zvanični rezultat, a ne službeni rezultat 2:0. Novi termin mora biti realizovan u roku od 7 dana od datuma prvobitnog meča i ne može prelaziti poslednje kolo grupne faze lige.

U slučaju saglasnosti obe ekipe, meč može biti odigran u vanrednom terminu u njihovoj režiji, uz prethodno obaveštavanje organizatora. U tom slučaju prijavljuju zvanični rezultat umesto službenog rezultata 2:0. Novi termin mora biti realizovan u roku od 7 dana od datuma prvobitnog meča i ne može prelaziti poslednje kolo grupne faze lige.

3. Često odlaganje mečeva:

Ukoliko neka ekipa često ima potrebu za odlaganjem svojih mečeva, to je moguće pod uslovom da se svi alternativni termini usaglase sa ostalim ekipama na način koji ne stvara dodatne obaveze ili troškove za organizaciju. Dogovor između ekipa mora biti postignut blagovremeno, a organizator mora biti obavešten o postignutom rešenju kako bi se zadržala transparentnost u rasporedu lige.

4. Sportski duh: 

Iako ekipe nisu obavezne da igraju van redovnih termina, organizatori smatraju da je u sportskom duhu omogućiti svim učesnicima da odigraju svoje mečeve, posebno u situacijama kada do odlaganja dolazi zbog opravdanih okolnosti.

PRAVILA O ORGANIZACIJI ODLOŽENIH MEČEVA I OBAVEZAMA EKIPA

1. Pravo na jedno odloženo kolo:

BPL kao organizator obavezuje se da omogući svakoj ekipi pravo na jedno odloženo kolo po sezoni, ali isključivo pod uslovom da ekipa pravovremeno obavesti organizatora o nemogućnosti odigravanja meča u standardnom terminu. Ovo pravo pruža dodatnu fleksibilnost ekipama, uz uslov da poštuju rokove za obaveštavanje kako bi se omogućila odgovarajuća reorganizacija rasporeda.

2. Odgovornost za ostale odložene mečeve:

Za sva ostala kola u kojima ekipa ne može da igra u redovnom terminu sredom, dužnost organizacije prelazi na samu ekipu. To podrazumeva:

• Pronalaženje zamenskog termina unutar standardnog rasporeda lige (na primer, zamenom termina sa drugom ekipom).

• Odigravanje meča u alternativnom terminu koji ekipa sama pronađe, uz obavezu da snosi sve dodatne troškove tog termina.

• Obaveštavanje organizatora o dogovorenom terminu i osiguranje da je sve u skladu s pravilima lige.

3. Dodatne obaveze ekipa koje koriste pravo na odlaganje:

Ekipe koje žele da iskoriste pravo na jedno odloženo kolo moraju se obavezati da budu dostupne za igranje dva meča u jednom kolu, ukoliko to situacija zahteva. Na ovaj način omogućava se fleksibilnost rasporeda i kontinuitet lige, uz očuvanje fer uslova za sve učesnike.

• Ekipa koja igra dva meča u jednom kolu ima pravo da sama izabere redosled protivnika, čime joj se omogućava određena strateška prednost.

• Ova obaveza važi samo za ekipe koje žele da zadrže pravo na odlaganje kola tokom sezone.

4. Izuzetak za ekipe koje ne žele igrati dva meča u jednom kolu:

Ekipe koje se pre početka takmičenja izjasne da ne žele igrati dva meča u jednom kolu oslobađaju se ove obaveze, ali gube pravo na buduće odlaganje mečeva tokom tekuće sezone.

• Takve ekipe će u svakom kolu igrati isključivo jedan meč, bez mogućnosti da zahtevaju organizaciju zamenskog termina od strane BPL-a.

• U slučaju nemogućnosti igranja u redovnom terminu, ove ekipe mogu samostalno dogovoriti zamenu termina sa drugim ekipama iz svoje grupe. Ekipa koja se odluči da odigra dva meča u jednom kolu preuzima organizaciju zamenskog termina u takvim slučajevima.

Napomena: Pravovremeno obaveštavanje i poštovanje dogovorenih termina ključni su za održavanje fer igre i nesmetan tok takmičenja. Organizator zadržava pravo da odbije zahteve za odlaganje mečeva ukoliko ekipa ne ispuni navedene uslove.

KAŠNJENJE I PRIPREMA ZA MEČEVE:

1. Svi mečevi traju 60 minuta, a ekipe su u obavezi da dođu na teren najmanje 15 minuta pre zakazanog termina. Ovo vreme je predviđeno za presvlačenje, zagrevanje i pripremu za meč.

2. Kašnjenje se računa ako ekipa nije spremna da započne meč u predviđenom terminu, bilo da nije na terenu ili da se igrači još uvek presvlače ili zagrevaju.

3. Ako kašnjenje izazove prekoračenje trajanja meča, ekipa koja kasni automatski gubi rezultatom 2:0 i ne dobija bod za poraz, već se kažnjava sa 0 bodova.

4. Učestala kašnjenja mogu rezultirati diskvalifikacijom ekipe, bez prava na povraćaj kotizacije.

5. Za svaki meč predviđeno je maksimalno 5 minuta zagrevanja s lopticama na terenu. Sva ostala zagrevanja, istezanja i priprema igrača moraju biti završeni pre početka meča, van terena, kako bi se izbegla kašnjenja i osigurala puna iskorišćenost termina.

FORMAT TAKMIČENJA:

Pravila igre u grupnoj fazi:

1. Format meča:

Mečevi u grupnoj fazi igraju se na dva dobijena seta. Set osvaja ekipa koja prva dođe do 6 osvojenih gemova, pod uslovom da ima prednost od najmanje dva gema u odnosu na protivnika.

2. Tie-break pravilo za setove:

Ukoliko rezultat u setu bude izjednačen na 6:6, igra se tie-break. Tie-break se igra do 7 osvojenih poena, a ukoliko rezultat u tie-break-u bude 6:6, igra se dalje dok jedna ekipa ne ostvari prednost od dva poena.

3. Pravilo “zlatnog poena” kod izjednačenja:

Kod rezultata 40:40 u bilo kojem gemu, igra se odlučujući “zlatni poen”. Ekipa koja osvoji taj poen dobija gem. Pravo izbora strane na koju će se servisirati odlučuju timovi koji primaju servis.

4. Super tie-break kod izjednačenja u setovima:

Ako nakon dva odigrana seta rezultat bude izjednačen (1:1 u setovima), odlučujući set igra se u formatu super tie-break-a.

• Super tie-break se igra do 10 osvojenih poena.

• Ukoliko rezultat u super tie-break-u bude 9:9, igra se dok jedna ekipa ne ostvari prednost od dva poena.

Ova pravila osiguravaju dinamičnost i pravednost mečeva, uz zadržavanje intenziteta i sportskog duha takmičenja. 

Play-off faza: 

Pravila i format play-off mečeva biće definisani i objavljeni neposredno pre završetka grupne faze.

PRAVILA O LOPTICAMA:

1. Organizator obezbeđuje nove loptice za svaki meč grupne faze. Nakon meča, loptice mogu zadržati ili podeliti igrači oba tima.

2. U play-off fazi loptice se menjaju na svaka tri ili četiri meča, u zavisnosti od formata. Za polufinale, finale i meč za treće mesto, obezbeđuju se nove loptice, koje ostaju u vlasništvu organizatora, osim ako organizator ne odluči drugačije.

KOMUNIKACIJA:

1. Sva zvanična komunikacija sa ekipama odvija se preko kapitena tima, koji je odgovoran za prenos informacija svojim saigračima. Organizator smatra da je postignut dogovor sa celim timom ako je kapiten informisan.

PRAVILA O PLASMANU I BARAŽU:

1. Liga se formira sa ciljem kreiranja izbalansiranog kvaliteta među ekipama, kako bi svaka ekipa igrala u grupi koja odgovara njenom trenutnom igračkom nivou.

2. Prve četiri ekipe iz svake grupe na tabeli automatski zadržavaju svoj plasman u odgovarajućem rangu za narednu sezonu.

3. Ekipe koje zauzmu poslednja tri mesta u grupi automatski ispadaju u niži rang i ne mogu učestvovati u baražu.

4. Ekipe koje zauzmu sredinu tabele mogu se boriti za plasman u viši ili niži rang kroz baraž, turnire ili na osnovu drugih kriterijuma koje organizacija definiše.

5. Organizator zadržava pravo da popunjava grupe novim ekipama kako bi osigurao balans kvaliteta i ravnomernu kompetitivnost svih nivoa (beginner, recreational, challenger, professional).

6. Plasman tima i svaki ostvareni uspeh pripada isključivo tom timu, bez obzira na eventualne izmene u sastavu. Ako članovi tima odluče da se razdvoje, pravila nalažu sledeće:

• Jedan od novih parova koji sadrži jednog igrača iz prvobitnog tima, nastavlja takmičenje sa pozicije na kojoj je prethodna ekipa završila.

• Drugi par, koji se formira iz prethodne ekipe, počinje takmičenje iz najslabije grupe lige, osim ako ne dobije specijalnu pozivnicu (wild card) za viši rang takmičenja, koju dodeljuje organizator na osnovu jasnih i transparentnih kriterijuma. 

7. U slučaju neslaganja unutar tima, BPL uvažava odluku i stav igrača koji je na početku takmičenja prijavljen kao kapiten tima.

PRAVILA O IGRANJU U VIŠE EKIPA:

1. Igranje u dva tima:
Igraču je dozvoljeno da igra u dve različite ekipe samo ako je unapred određeno da se grupe u kojima se te ekipe nalaze neće ukrštati tokom sezone.

2. Odabir primarne ekipe:
Igrač na samom početku takmičenja mora odlučiti koja ekipa mu je primarna. To je naročito bitno zbog potencijalnih spornih situacija poput one u kojoj ekipa nižeg ranga, za koju igrač nastupa, izbori plasman u viši rang, a ekipa višeg ranga ispadne u niži rang.

• Prednost primarne ekipe:
Primarna ekipa ima prednost u slučaju sporne situacije, dok druga ekipa automatski prelazi dva ranga ispod.

3. Rasformiranje tima i igranje u dva tima:
Ako je jedan igrač iz para igrača nastupao u dve ekipe tokom sezone, a par se rasformira, organizacija ima pravo da odluči o sudbini ekipa i osvojenih mesta.

• Zadržavanje mesta: Mesto u višem rangu može zadržati samo tim čiji igrač ima odgovarajući kvalitet i učinak.

• Dodela mesta: Organizacija može dodeliti plasman drugoj ekipi koja ispunjava kriterijume za taj rang.

4. Organizacija zadržava pravo da nadgleda i reguliše ovakve slučajeve kako bi osigurala pravičnost i izbegla zloupotrebe u sistemu rangiranja i plasmana.

FAIR-PLAY KODEKS: 

1. Strogo je zabranjeno verbalno ili fizičko nasilje. U slučaju povrede ovog člana, organizator zadržava pravo da diskvalifikuje ceo tim iz kog dolazi igrač koji je prekršio kodeks (bez prava na vraćanje kotizacije).

2. Naročito je zabranjeno svako vređanje ili omalovažavanje na osnovu vere, nacionalnosti, seksualne orijentacije ili bilo kojih drugih ličnih karakteristika.

3. Nošenje političkih ili ideoloških obeležja na opremi je zabranjeno. Prekršioci će biti opomenuti, a u slučaju ponovljenih prekršaja (više od dve opomene), ceo tim može biti diskvalifikovan (bez prava na vraćanje kotizacije).

4. Klupska obeležja su takođe zabranjena kako bi se izbegle potencijalne provokacije. Prekršioci će biti opomenuti, a u slučaju ponovljenih prekršaja (više od dve opomene), ceo tim može biti diskvalifikovan (bez prava na vraćanje kotizacije).

PRIVATNOST PODATAKA

Većina mečeva u okviru Beogradske Padel Lige biće snimana i prenošena uživo putem digitalnih platformi. Snimci će biti čuvani na serveru i javno dostupni za naknadno gledanje.
Učešćem u Ligi, igrač prihvata mogućnost da njegovi mečevi budu emitovani uživo i/ili objavljeni u obliku video materijala, u celosti ili delimično, uključujući ime i druge osnovne informacije vezane za takmičenje.

UČESTVOVANJE NA SOPSTVENU ODGOVORNOST:

Svi učesnici takmiče se na sopstvenu odgovornost. Organizator ne snosi odgovornost za eventualne povrede ili zdravstvene probleme pre, tokom ili nakon meča.

SAGLASNOST SA PRAVILIMA

Učešćem u Beogradskoj Padel Ligi, svaki igrač automatski potvrđuje da je upoznat sa sadržajem ovog pravilnika i u potpunosti saglasan sa svim pravilima i uslovima učestvovanja.

Ova pravila garantuju poštenu i sportsku atmosferu u toku Beogradske Padel Lige, uz precizno određene obaveze i uloge svih učesnika.